به منظور بزرگداشت میلاد با سعادت حضرت محمد پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و هفته وحدت اسلامی، شب شعری تحت عنوان محمد رسول الله پیامبر انسانیت با حضور تعدادی از شعرای جهان عرب و کشورهای اسلامی شب گذشته در شامگاه جمعه 23 آبان 1399 توسط مرکز مطالعات فکری وراهبردی امت واحده و با همکاری بنیاد بین‌المللی عاشورا برگزار گردید.
 
در ابتدای این نشست پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم توسط قاری قرآن "سيد عباس شرف الدين"؛ "سيد فادی" مدير مرکز امت واحده پس از تشکر و قدردانی از حضور ومشارکت شعرا و ادباء در این شب شعر معنوی؛ سخنانی درباره ویژگی های شعر و نقش تبلیغ ایراد کرد و شعر را یکی از جلوه های تبلیغ دانست که می تواند ارزش‌های اخلاقی و اجتماعی و سيره اهل بیت علیهم السلام را به جامعه ارائه دهد
 
سيد فادی بر نقش شعرای اسلام در امر نشان دادن حقانیت اسلام و اهل‌بیت عليهم السلام تاکید کرد و از شعرای متعهد و مکتبی خواست تا با طرح مسائل اخلاقی و ارزش‌های دینی و مفاهیم مقاومت در برابر مستکبرین در قالب شعر اقدام نمایند. شعری که می تواند زبان گویای حقانیت و مقاومت باشد.
 
 
آیت الله اختری رئیس بنیاد بین المللی عاشورا در ادامه شب شعر ضمن تشکر و قدردانی از حضور شعرا و ادباء و بینندگان این برنامه تاکید کرد: شعر متعهد از زمان پیدایش آن تاکنون و در طول تاریخ توانست که ابزاری موثر برای تبلیغ و ارشاد مردم باشد زیرا مردم زبان ساده و هدفمند شعر را درک می کنند.
 
وی افزود: شعر موهبت الهی است که خداوند به بندگان برگزیده خود عطا کرده است و آنان با شکوفا شدن قریحه شعری خود توانستند احکام الهی و مفاهیم اسلامی و مکتب اهل بیت علیهم السلام و دفاع از حریم مقدس پیامبر اکرم و امامان معصوم را تبیین کنند.
 
رئیس بنیاد بین المللی عاشورا تصریح کرد: مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای همواره به شعر و ادب و شعرای متعهد و مکتبی اهتمام ویژه‌ای مبذول کردند و آنها را برای بیان فضایل انسانی و دینی و تعالیم اسلام و انقلاب اسلامی و بیان جلوه های زیبای مقاومت و فداکاری‌های شهدای اسلام و انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی تشویق نمودند.
 
آیت الله اختری در پایان این نشست شعری مجازی از شعرای جهان اسلام و جهان خواست تا آثار ادبی و سروده‌ها و نیز تولیدات هنری خود را درباره حماسه عاشورا و مناقب اهل بیت علیهم السلام را برای موسسه بین المللی عاشورا ارسال کنند تا در مسابقات بین المللی شعر عاشورایی شرکت داده شود و سپس به زیور طبع برسد.
در ادامه این برنامه شب شعر، شیخ "توفیق علويه" و شیخ "أديب حيدر" از فضلا و ادبای جهان عرب درباره اهمیت و نقش شعر در تبين حق و حقیقت و ارشاد مردم و ایجاد حماسه و شور و شعور در بین مردم مطالبی بیان داشتند. سپس شعرای حاضر با قرائت قطعه هایی از سروده های خود به بیان فضائل و مناقب پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله پرداختند و اسائه ادب به ساحت مقدس حضرت محمد(ص) توسط برخی از رسانه‌هاي غربی و حمایت وقیحانه ماکرون رئیس جمهور فرانسه از این اهانت را در قالب شعر محکوم نمودند.
 
در این آیین دکتر "حسن حسين الکحلم"، دکتر "عباس الطایی"، دکتر "عهود عبد الواحد"، دکتر "هيام رومیه"، دکتر "رنا الخويلدی". "فاطمه سحمرانی" و "آمنه ابزال" و تنی چند از شعرا قطعاتی از آثار ادبی خود را قرائت نمودند.
 
در پایان شعرای حاضر از پیشنهاد برگزاری مسابقات شعر عاشورایی که آیت الله اختری در سخنان خود مطرح کرد، حمایت و استقبال نمودند.
 
شعرای جهان اسلام و جهان می توانند آثار هنری و سروده های عاشورایی خود را برای ارسال به مسابقات بین المللی به صفحات مجازی بنیاد عاشورا در شبکه های اجتماعی به آدرس یا شماره موبایل زیر ارسال کنند.
@Adm_ashoura_bonyad
09915372986
er>

زبان سایت را انتخاب نمایید