معاون خدمات شهری شهرداری تهران درباره مسیرهای سه‌گانه مراسم پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی(ع) و تمهیدات شهرداری تهران در برگزاری این مراسم توضیحاتی را ارائه کرد.

مجتبی یزدانی در تشریح اقدامات انجام‌شده به‌منظور برگزاری مراسم پیاده‌روی شهروندان جامانده از پیاده‌روی بزرگ اربعین اظهار کرد: پیاده‌روی اربعین حسینی(ع) امسال نیز همچون سنوات گذشته از میدان امام حسین(ع) تا حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) و در مسیرهای سه‌گانه، میدان امام حسین، خیابان هفده شهریور، میدان شوش، خیابان فدائیان اسلام، حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (مسیر شماره یک)، حرم مطهر امام‌زاده حسن(ع) خیابان امین‌الملک، خیابان قزوین، میدان حق‌شناس، میدان بهمن، خیابان شهید رجایی، حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی (مسیر شماره دو) و مسجد جامع جمهوری، بزرگراه نواب، میدان حق‌شناس، میدان بهمن، خیابان شهید رجایی، حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی (مسیر شماره سه) برگزار خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه 450 نفر نیروی انسانی (کارگران ایرانی با لباس کار مناسب و کامل تیپ، اتیکت و مخزن 120لیتری و تجهیزات انفرادی نو) آماده به کار پشتیبانی از مناطق درگیر هستند، عنوان کرد: همچنین 205 خودرو در این مسیر به شهروندان تهرانی خدمات‌رسانی می‌کنند، البته این آمار به‌غیر از امکانات مناطق درگیر با مسیر راهپیمایی شامل مناطق 7 ــ 12 ــ 13 ــ 14 ــ 15 ــ 16 و 20 است.
معاون خدمات شهری شهرداری تهران با تأکید بر اینکه خودروهای اعزامی باید شست‌وشو شده و دارای سوخت کافی باشند و خودروهای شست‌وشو قبلاً آبگیری شده باشند، گفت: اولویت کاری شست‌وشو و پاکسازی جداره‌های خارجی اماکن برگزاری مراسم و کانون‌های تجمع شهروندان و نظافت معابر و گذرها، انهار، فضای سبز، پیاده‌روها و... منتهی به اماکن مذکور (در حداقل زمان ممکن و توأم با کیفیت مناسب) و اجرای عملیات رفع آبگرفتگی احتمالی معابر پیرامون مساجد، حسینیه‌ها و تکایا و نیز مسیر عبور هیئت‌های عزاداری در صورت بارش نزولات، از جمله وظایف تعریف‌شده در این راستا است و انهار روباز و روبسته در طول مسیر باید روز قبل از مراسم لایروبی شده باشند.
یزدانی با اشاره به جانمایی و استقرار مخازن ویژه پسماند خشک در معابر پیرامون اماکن مذهبی و مسیر حرکت هیئت‌های عزاداری، اضافه کرد: توزیع کیسه پلاستیکی ویژه پسماند و مخزن بین اماکن برگزاری مراسم (تکایا، مساجد و حسینیه هیئت‌های عزاداری و ایستگاه‌های صلواتی و توزیع نذورات) از جمله اقدامات در دستور کار است.
معاون شهردار تهران با اشاره به استقرار کارگران در مسیر حرکت هیئت‌های عزاداری و محل‌های توزیع نذورات در معابر و پیرامون مساجد، تکایا و حسینیه‌ها تصریح کرد: رسیدگی مستمر به وضعیت مخازن موجود اعم از بازبینی، تخلیه، شست‌وشو، تعویض، تعمیر و بازسازی مخازن معیوب و همچنین نظافت بعد از مراسم باید با مدیریت عوامل منطقه طبق برنامه‌ریزی سازمان مدیریت پسماند به‌خوبی انجام شود.
وی با اشاره به جمع‌آوری پسماند خشک و تر، نظافت و رفت‌وروب در مسیر حرکت هیئت‌ها و محل‌های برگزاری مراسم از طریق کارگران مستقر و یا گشتزنی خودروی وانت به‌همراه کارگر عنوان کرد: نظافت و رفت‌وروب کلی منطقه (جمع‌آوری پسماندهای خانگی و تجاری و تخلیه مخازن در تمام منطقه) با مدنظر قرار دادن برنامه هیئت‌های عزاداری در طول شب و روز اربعین باید با کمترین تداخل زمانی با حرکت هیئت‌های عزاداری انجام شود.
یزدانی ادامه داد: چاپ و نصب بنر اطلاع‌رسانی به‌منظور تسریع در برقراری نظافت در اماکن و مسیر حرکت هیئت‌ها، اماکن مذهبی و معابر پیرامون آنها و بهره‌گیری از ظرفیت مساجد و امامان جماعت برای ارائه مطالب و اطلاع‌رسانی در زمینه امور نظافتی و مدیریت پسماند از جمله برنامه‌های این معاونت به‌منظور برگزاری مراسم پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی است.
معاون خدمات شهری شهرداری تهران اظهار کرد: مدارس و ادارات در طول مسیر راهپیمایی باید برای استفاده از سرویس بهداشتی توسط هیئت‌های عزاداری قابل استفاده باشد. فضاسازی متناسب با این ایام و اکران طرح‌ها و تبلیغات فرهنگی به‌روی بیلبوردها و پل‌های عابر پیاده در سطح شهر تهران و نیز مسیرهای پیاده‌روی توسط سازمان زیباسازی انجام خواهد شد.
یزدانی با ابراز این‌که در مسیرهای پیاده‌روی اربعین حسینی در تهران موکب‌هایی توسط گروه‌های مردمی برپا می‌شوند و به ارائه خدمات به راهپیمایان خواهند پرداخت، گفت: همچنین در بحث پذیرایی از راهپیمایان در این مراسم نیز از ظرفیت‌های خیرین استفاده خواهد شد.
 

er>

زبان سایت را انتخاب نمایید