آیت الله رمضانی: به هم‌افزایی میان ادیان در ابعاد گوناگون اعتقاد داریم

سید محمد تفرشی کد 95 عنوان :آیت الله رمضانی: به هم‌افزایی میان ادیان در ابعاد گوناگون اعتقاد داریم 0 97 41
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: دینی که با رحمت شروع می‌شود با انحراف سازگاری ندارد بنابراین باید به دنبال معنویت مسئولیت‌پذیر باشیم نه ستم‌پذیر.

سمینار علمی با عنوان "بهبود روابط انسانی در دوران پسا کرونا با الهام از آموزه‌های اسلام و مسیحیت" روز چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۰ در ساختمان مرکزی دانشگاه بین‌المللی اهل بیت (ع) برگزار شد.

 

در این سمینار پروفسور «یو آن سائوکا» دبیرکل شورای جهانی کلیساها، پروفسور «سیمون سین» رئیس دانشکده الهیات سوئیس، دکتر حجت الاسلام و المسلمین «محمد حسین مختاری» نماینده رئیس جمهور در هیات امنای دانشگاه بین‌المللی اهل بیت (ع) و آیت‌الله «رضا رمضانی» دبیرکل محمع جهانی اهل بیت (ع) و عضو مجلس خبرگان رهبری سخنرانی کردند.

 

آیت‌الله رمضانی در این نشست با اشاره به ظرفیت‌ دانشگاه‌ها به عنوان یک فرصت طلایی برای برقراری تعامل درباره موضوعات مختلف از جمله گفت‌وگو، اظهار کرد: گفت‌وگو کردن به دلیل نیاز ندارد. با توجه به وجود اشتراکات بین ادیان ابراهیمی، ما به هم‌افزایی میان ادیان در ابعاد گوناگون اعتقاد ویژه داریم. البته امروزه گفت‌وگو کردن نه تنها دربین ادیان ابراهیمی، بلکه بین ادیان بشری مطرح است و در این میان، عده‌ای به دنبال طرح ایده اخلاق جهانی هستند.

 

وی ادامه داد: گفت‌وگو نه تنها میان اندیشمندان و شخصیت‌های برجسته، بلکه باید در بدنه جامعه به ویژه در بین دانشجویان نیز وجود داشته باشد و حاکمان در دنیا نیز نسبت به این موضوع باورمند باشند. زیرا در سایه این گفت‌وگوها فرصت‌های طلایی برای بهبود وضعیت انسان‌ها حاصل می‌شود. انسان‌ها دوست دارند با هم زندگی کنند و البته این زندگی بر اساس تعامل، هم‌زیستی مسالمت آمیز، تلاش برای حل مشکلات، تعامل و توسعه ارتباطات است و برای تحقق این مهم باید دنبال راهکار باشیم. به ویژه اینکه در دوران کرونا یک سری مشکلات ایجاد شد و ضرورت و نیاز به راهکار خود را بهتر نمایان کرد.

 

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) یادآور شد: یکی از علت‌های به وجود آمدن مشکلات این است که یک تعریف دقیق از انسانیت نداریم و انسان‌ها را از ساخت الهی او جدا کردیم و افزایش فاصله انسان با معنویت و جدایی آن از ارتباطات، ذائقه‌های دیگری را به زندگی انسان‌ها وارد و آنها را از یکدیگر جدا کرد بنابراین باید مفاهیم دقیقی برای حل این مشکلات تدوین کنیم.

 

وی وجود اضطراب، فقر، مواجهه با نوعی بردگی نوین، بی‌عدالتی و مشکلات محیط زیست را از جمله مشکلات انسان‌ها برشمرد و توضیح داد: امروزه با نوعی بی‌هویتی و اضطراب در جوامع انسانی مواجه هستیم که اینها مشکلی خطرناک محسوب می‌شوند.  بر اساس آمارها، یک سوم مساحت جنگل‌های دنیا به دست انسان‌ها نابود شده است. از سوی دیگر با یک نوع بردگی نوین هم مواجه هستیم. یکی از وجوه بی‌عدالتی در دنیا حق «وتو» است که برخی کشورها برای تبعیض و بی‌عدالتی از این حق استفاده می‌کنند. بنابراین برای برقراری تعامل، هم‌افزایی و توسعه ارتباطات در راستای زندگی مسالمت‌آمیز و همراه با عدالت تمام سازمان‌های جهانی باید همکاری کنند. زندگی مسالمت‌آمیز به عقلانیت و معنویت نیاز دارد. البته باید خیلی زودتر از این به بحث عدالت پرداخته می‌شد. از سوی دیگر امروزه ما با نوعی معنویت انحرافی نیز مواجه هستیم که با دعوت به بی عملی و جبرگرایی انسان‌ها را سمت پذیرش ستم سوق می‌دهد. این انحراف با اعلامیه حقوق بشر که همه شعار آن را می‌دهند هیچ نوع سازگاری ندارد.

 

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: دینی که با رحمت شروع می‌شود با انحراف سازگاری ندارد بنابراین باید به دنبال معنویت مسئولیت‌پذیر باشیم نه ستم‌پذیر.

 

وی گفت: به دلیل شیوع ویروس کرونا، شاهد رخدادهایی بودیم که ضربه زیادی به جوامع بشری وارد کرد و عدالت بشری نیز ضربه خورد و تعاملات کاهش یافت و بیشتر ارتباطات مجازی شد. حل مشکلات دیگران از آموزه‌های دینی محسوب می‌شود  و بر این اساس، مشکل دیگران مشکل من هم هست. مثلا در دوران اوج شیوع کرونا، روحیانیون و طلاب با حضور در بیمارستان‌ها کارهای بزرگی انجام دادند و احکام دینی مربوط به جان باختگان را انجام می‌دادند.

 

آیت‌الله رمضانی اظهار کرد: احکام دینی باید بستر سلامت فردی و اجتماعی را فراهم کنند. مثلا زکات می‌تواند روحیه تعاون را تقویت کند. باید با توجه عمیق به احکام اجتماعی دین، دوران پساکرونا را پشت سر بگذاریم تا از مشکلاتی همچون بی‌هویتی، خودکشی، فقر و آسیب‌های مختلف جلوگیری کنیم.

 

در ادامه این سمینار، پروفسور «یو آن سائوکا» دبیرکل شورای جهانی کلیساها گفت: شورای جهانی کلیساها همه به گفتگو تشویق می‌کند و با ایران در این باره ارتباط خوبی داریم. تا گفت‌وگویی انجام نشد مشکلی حل نخواهد شد. ما نگران مسایلی همچون گرم شدن زمین و آسیب دیدن کرامت انسانی هستیم. هدف اصلی شورای جهانی کلیساها دستیابی به اتحاد میان انسان‌ها است. خداوند تنها خداوند مسیحیان نیست و همه ما خانواده بشریت هستیم و خداوند نیز خواستار وحدت بین انسان‌ها است. با وجود برخی اختلافات باید با هم ارتباط داشته باشیم. باید بپذیریم همه نمی‌توانند مثل هم فکر کنند بنابراین باید با هم گفت‌وگو کنیم.

 

وی ادامه داد: در دوران کرونا برای برقراری ارتباط از تکنولوژی استفاده کردیم اما چگونه می‌توانستیم عبادت را آنلاین برگزار کنیم. البته این کار نباید ادامه داشته باشد چون انسان‌ها در کنار هم بودن را دوست دارند و اجتماعی هستند و نمی‌توانند منزوی باشند. در دوران کرونا درس‌های زیادی گرفتیم. برای نمونه خیلی تلاش کردیم به کسانی که مردم را از تزریق واکسن منع می‌کردند پاسخ بدهیم چون آنها واکسن را شیطانی تصور می‌کردند.

 

در ادامه این سمینار، پروفسور «سیمون سین» رئیس دانشکده الهیات سوئیس گفت: باید انسان را به رسمیت بشناسیم و یک درک علمی از انسان داشته باشیم چون هر انسانی آرزو و هیجاناتی دارد. به رسمیت شناختن یک کنش مرزی نیست بلکه یک استعداد است و به روابط بین جوامع مربوط می‌شود.

 

وی در بخش دیگر سخنانش گفت: برای بهبود روابط انسان تحت تاثیر کووید باید رفتارها را تغییر بدهیم و دیگران را با وحدت قلب ببینیم. دیدن با قلب، منجر به رسمیت شناختن می‌شود. این نوع نگاه باید در میان سیاستمداران نیز وجود داشته باشد. قرآن وانجیل منابع غنی برای به رسمیت شناختن همدیگر دارند.

 

در بخش دیگر این سمینار دکتر محمد حسین مختاری درباره نقش اخلاق و دین در دوره پساکرونا، ضرورت تقویت اتحاد و هم زیستی مسالمت آمیز مطالبی بیان کرد و گفت: دین و اخلاق همیشه دو منبع هدایت و سعادت انسان هستند به همین دلیل، این موضوع پیوسته بین دانشمندان، روشنفکران و مکاتب فلسفی مطرح می‌شود.

 

وی افزود: آموزه‌های مشترک اخلاقی می‌تواند بر روی افراد جوامع تاثیر بگذارد و تنش‌های تاریخی و اجتماعی را برطرف کند و دین انسان‌ها را به سوی تکامل هدایت می‌کند.


ارشیو

 • آیت الله نوری همدانی: نباید هیچ گونه گرانی و نارضایتی برای مردم وجود داشته باشد
  سید محمد تفرشی 2022-06-22
 • آیت الله وحید خراسانی: زیارت حرم امام رضا (ع) مصداق اتم و اکمل احیاء شعائرالله است
  سید محمد تفرشی 2022-06-12
 • رهبر انقلاب بر پیکر حجت‌‌‌الاسلام دعائی نماز میت اقامه کردند
  سید محمد تفرشی 2022-06-07-14:4
 • آیت الله اختری: آرمان فلسطین به زودی به پیروزی خواهد رسید
  سید محمد تفرشی 2022-06-06-16:1
 • نامه مهم آیت‌ الله مکارم شیرازی به مدیر حوزه های علمیه پیش از دیدار با پاپ
  سید محمد تفرشی 2022-05-30
 • آیت الله جوادی آملی: امام راحل فرزند راستین ابراهیم خلیل بود
  سید محمد تفرشی 2022-05-30
 • وهابی ها تمام آثار ارزشمند اسلامی را از بین بردند
  سید محمد تفرشی 2022-05-14
 • آیت الله مکارم شیرازی: باید به دیدِ کلان شهر جهان تشیع به قم نگریست
  سید محمد تفرشی 2022-05-11
 • شیخ زکزاکی: جهاد در فضای مجازی لازمه امر تبلیغ در عصر جدید است
  سید محمد تفرشی 2022-05-08
 • امام جمعه شیعیان تانزانیا: آزادی قدس مسئله اصلی مسلمانان دغدغه‌مند است
  سید محمد تفرشی 2022-05-07
 • شیخ زکزاکی: عید فطر عید تجلیل خداوند از مومنان و روزه داران است
  سید محمد تفرشی 2022-05-07
 • آیت الله مکارم شیرازی: باید به وسیله حج، بدبینی ها را تبدیل به خوش بینی کرد
  سید محمد تفرشی 2022-05-07
 • رهبر انقلاب: امروز کل فلسطین به صحنه مقاومت تبدیل شده است
  سید محمد تفرشی 2022-05-02
 • واکنش آیت‌الله مکارم شیرازی به اعدام شیعیان ‌عربستان
  سید محمد تفرشی 2022-03-15
 • ولایتی: سکوت نهادهای به اصطلاح حقوق بشری، زمینه‌ساز کشتار علنی در عربستان است
  سید محمد تفرشی 2022-03-14
 • "پرسه امام" آئین کهن کرمانیها
  سید محمد تفرشی 2022-03-08
 • شیخ نعیم قاسم: همه تلاش‌های آمریکا علیه حزب‌الله ناکام ماند
  سید محمد تفرشی 2022-03-05
 • پیام تسلیت حضرت آیت الله العظمی سیستانی در پی انفجار مسجدی در پیشاور پاکستان
  هادی درویشی 2022-03-05
 • در ماه رجب برای رسیدن به مقام محمود تلاش کنیم
  هادی درویشی 2022-03-03
 • آیت الله رمضانی: به هم‌افزایی میان ادیان در ابعاد گوناگون اعتقاد داریم
  سید محمد تفرشی 2022-03-03
 • رهبر انقلاب
  سید محمد تفرشی 2022-03-02
 • موافقت امام خامنه‌ای با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان
  سید محمد تفرشی 2022-03-02